CIP I MF UNZE: POSJETA KOMPANIJI RUKOTVORINE KONJIC (GIZ-DTD_EU PRO-LOCAL)

feb 8, 2019

U nastojanjima da se rezultati projekta Razvoj inovativnog procesa edukacije i umrežavanja u oblasti drvoprerade u Srednjoj Bosni (giz-dtd_EU pro-local), predstave i u najznačajnijim kompanijama izvan ZDK i SBK šef projektnog tima prof.dr Darko Petković posjetio je kompaniju RUKOTVORINE u Konjicu. Nastavljajući stoljetnu tradiciju svojih predaka u čuvenom „konjičkom drvorezbarenju“ ova kompanija je poslednjih godina postala jedan od najznačajnijih BH proizvođača namješataja.

Kombinujući ono što su godinama sa uspjehom radili (drvorezbarenje u različitim formama i elementima namještaja) sa novim savremenim dizajnerskim drvenim formama koje rade, kako eminentni BH dizajneri tako i dizajneri iz cijelog svijeta, došli su do jedinstvene palete proizvoda koja danas često osvaja najveće nagrade na poznatim svjetskim sajmovima i izložbama. Zamah sektora posebno je značajan poslednjih nekoliko godina nakon što je ovaj hercegovački zanat i umjetnost postoa dio UNESCO baštine.

Kreirajući novi brend liniju proizvoda i kompaniju ZANAT familija Nikšić je napravila novi krupan iskorak u predstavljanju kako svoje djelatnosti tako i pozicioniranju na mjestu svjetski poznatih brendova u ovoj industriji. Sa domaćinom, upravnikom pogona proizvodnje Nihadom Zukićem, dipl.ing. obišli smo fabriku te posebno zanimljiv dio fabrike – odjel za drvorezbarenje. Kombinacija najsavremenijih CNC mašina sa ručnom  obradom i starim majstorlucima je ono što krasi firmu Rukotvorine. Ing. Zukić je predstavio niz zanimljivih rješenja koja su urađena u ovim pogonima (stolice, stolovi, lampe, sećije, tacne i dr.). Nakon toga slijedio je obilazak izložbenog salona u gradu Konjic koji je spoj modernog i starog u najboljoj formi koje su sada poznate.

Prof. Petković je predstavio MF i CIP UNZE te IDEA_lab, IT dizajn Lab i FabLab-laboratoriji. Predstavljen je i Kratki riječnik engleskog jezika za drvoprerađivače. Prof. Petković je zamolio osoblje RUKOTVORINA da pomogne u opremanju IT dizajn laba. Predstavljen je studijski program DTD te očekivanja da će se uz solidnu saradnju sa firmama regiona predstavljati jedan od najvažnijih resursa za budući razvoj ovog sektora u BiH. Prof. Petković je posebno predstavio tehnologiju 3D skeniranja i značaj koji ona može imati za RUKOTVORINE.

Ova web stranica je urađena uz pomoć Evropske unije.
Sadržaj ove web stranice je isključiva odgovornost Mašinskog fakulteta Univerziteta u Zenici i ni u kom slučaju ne predstavlja stanovišta Evropske unije.